Vyhledej kam s dětmi

Otevření permoniště - zábavní park s příběhem Permonium

Otevření Permoniště – již třetí, tentokrát celoroční části zábavního parku s příběhem Permonium® v Oslavanech.

28. září 2023 v 10:00 se v Areálu KUKLA Oslavany otevře pro veřejnost třetí – celoroční  část zábavního parku Permonium. ve zkušebním provozu. Permoniště propojuje předchozí části sezónního zábavního parku Permonium®, které na příběhu šesti oslavanských permonů seznamuje návštěvníky s historií  vzniku černého uhlí a příběhu Duhového  světa,  vzdělávající  nejmenší návštěvníky  v environmentální  tématice.

Permoniště je nový netradiční koncept zábavy a edukace dětí ve věku od tří do osmi let v aktivní  spolupráci s dospělým doprovodem. Čekají je dvě hodiny napětí, zábavy a poučení v historické budově kompresorovny bývalého černouhelného dolu. Scénografie dvou světů, dvou různých expozic pochází  z dílny  scénografa Mgr. Art. Petra Hlouška. Pohádkově tajemné podzemí  Temnosvět obývá čaroděj Černoboh a jeho hlídači.  Deset částí Temnosvěta návštěvníkům přibližuje pocit života a práce v podzemí. Najdou zde Štolu, Rumpál,  Důl, Tavírnu, Nástupiště, Městečko permoníků  apod.  O největší zábavu v podzemí se postará laserové bludiště Dýmoviště, které nejen že měří návštěvníkům čas průchodu, ale také s nimi komunikuje při každém přerušení laserového paprsku.  

                         

Expozice Barvosvět symbolizuje dětem prostřednictvím sedmi panoramatických obrazů, sedmi pracovních stánků povolání a řemesel, třech typů moderních kinetickými atrakcí a různých pohybovadel náš současný lidský svět – kontrast přírody, techniky a také financí. To vše bude zahaleno do úkolů nové interaktivní hry Baby Permon, postavené na zvukových panelech. Volba hry z databáze mnoha nejrůznějších úkolů bude probíhat s podporou umělé inteligence tak, aby se nikdo při návštěvě Permoniště skutečně nenudil. Úkoly nejsou zadávány podle věku hráčů, ale podle toho,  s jakým nasazením a aktivitou k této nové hře přistoupí děti i jejich dospělý  doprovod. Podpora umělé inteligence vytváří neomezenou kombinaci různých úkolů, takže pro každého hráče a nebo každé další návštěvě Permoniště  bude hra úplně jiná.  Ti, kteří zvládnou nástrahy čaroděje Černoboha i našeho současného světa,  si odnesou z Permoniště unikátní odměnu – malého permonínka, vytvořenou pro  Permonium s podporou nejmodernějších technologií. Proto, aby hra Baby Permon mohla být správně nastavena a načasována, bude pro veřejnost spuštěna až po ukončení zkušebního provozu, tj. od 1.11.2023.

Originální kreslený film Permínkovo vyku(k)lení vypráví hlasem Richarda Krajča o dilematu malého Permínka. Zůstane v podzemí, kterému vládnou oslavanští permoni a čaroděj Černoboh nebo se vydá do světa lidí za duhovou vílou Permínou?  Je to příběh, který si dětští i dospělí návštěvníci zažijí na vlastní kůži.

Permoniště je bezprostředně provázáno také s kulturní památkou těžní věže dolu KUKLA, která je srdcem celého Permonia. V ní se připravuje otevření nové expozice „Od černého zlata k zelené energii“, která je pokračováním dalšího příběhu. Příběhu o jednotlivých typech energií, jejichž elektrárny se nachází na území Jihomoravského kraje.  Těžní věž KUKLA se z historické černouhelné promění ve věž duchů, kteří střeží a využívají všechny typy energií. A co je hlavní, od 4.12.2023, kdy oslavíme svátek svaté Barbory - patronky horníků,  přejde KUKLA jako jedna z mála industriálních kulturních památek do celoročního provozu.  Nejen Permoniště, ale i kulturní památka těžní věž dolu KUKLA tak vytvoří společný zajímavý turistický cíl v sezónní i mimosezónní době.   A STROJÍRNA OSLAVANY, jako realizátor projektu, učiní další krok ve svém záměru propagátora digitalizace a moderní koncepce edukace všech věkových kategorií.

 

> Komentáře

Partner projektu

Přepnout do klasického zobrazení