Vyhledej kam s dětmi

Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo míří do kin

Malý Mikuláš a jeho autoři Goscinny a Sempé promluví hlasy předních českých hvězd

 

Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo se od své světové premiéry, která se odehrála letos na jaře na Filmovém festivalu v Cannes, setkává s nadšeným přijetím diváků po celé Evropě. Film sledující paralelně skopičiny malého rošťáka a životní osudy jeho tvůrců, získává pro české znění ty nejpopulárnější tuzemské dabéry. V roli kreslíře Jeana-Jacquese Sempého se představí herec a zpěvák Ondřej Gregor Brzobohatý, známý divákům například z Voyo minisérie Iveta. Renému Goscinny, jehož vnučka se podílela na scénáři k filmu, propůjčil hlas Ondřej Brousek. Jeho otec Otakar Brousek ml. namluvil ve filmu zoufalého fotografa z jednoho z nejznámějších Mikulášových příběhů. Dále ve filmu uslyšíme mj. Chantal Poullain v roli Mikulášovy babičky či Sabinu Laurinovou v roli milující maminky. Snímek se českým divákům premiérově představí na Festivalu francouzského filmu, kde jej osobně uvede režisérka snímku Amandine Fredon. Do široké distribuce pak vstoupí 8. prosince pod hlavičkou distribuční společnosti Aerofilms. 

 

Představujeme vám trailer v českém znění:

 

Mikulášova rodina a její fanoušci

Stejně jako mnoho diváků i tvůrci českého znění mají k Mikulášovy srdečný vztah již od dětství. „Mikulášovy patálie jsou součást mojí DNA a naše třída byla z knihy jak vyšitá. Takže s Mikulášem je to u mě jasný. Když mám šanci dělat něco, co mám instinktivně v kostech a zároveň držet naživu krásnou literární značku, navíc s Ondrou Brzobohatým a Ondrou Brouskem, na to se nedá říct ne,“ říká jeden z předních českých dabingových režisérů Jiří Sádek, díky kterému ožily v češtině seriály jako Sandman či Pán prstenů: Prsteny moci, a nově právě i malý Mikuláš.

   

 „Celá naše rodina a hlavně mé děti milujeme hraný film, který vznikl v roce 2009. Měl jsem velkou radost, že bude možné prožít Mikulášovy lumpárny znovu v kině,“ říká český René Goscinny Ondřej Brousek. „Velice mne též zaujal fakt, že film nejenže sleduje malého Mikuláše, ale i jeho tvůrce,“ dodává vzápětí. „Na filmu velice oceňuji, že zachovává původní Sempého animace, jako velkého fanouška animovaných filmů mě to velice těší,“ říká dabér Sempého Ondřej Brzobohatý. „No a chtěli jsme dabovat spolu a s Jiřím Sádkem, který je skvělý dabingový režisér. Jeden bez druhého jsme si film nedokázali představit,“ dodávají se smíchem představitelé Mikulášových tvůrců.  

    

Dabéři, jež propůjčili hlas malým uličníkům Mikulášovi a jeho nejlepšímu kamarádovi Vendelínovi, jsou sami velkými fanoušky knižních dobrodružství. „Mám doma všechny knížky Mikulášových patálií, které u nás vyšly,“ říká dabér Mikuláše Kristián Páca. „Já mám doma dokonce i audioknihu,“ přidává se k němu nadšeně dabér Vendelína Daniel Gary Gabriel.  

 

Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo 

Francie, Lucembursko, 2022 | 82 minut | premiéra: 8. prosince

žánr animovaný, rodinný

režie Amandine Fredon, Benjamin Massoubre ■ scénář Anne Goscinny, Michel Fessler ■ art director Fursy Teyssier ■ střih Benjamin Massoubre

v českém znění Ondřej Brousek, Ondřej Brzobohatý, Kristián Páca, Daniel Gary Gabriel, Chantal Poullain, Otakar Brousek ml., Sabina Laurinová

 

> Komentáře

Partner projektu

Přepnout do klasického zobrazení